Wierzba wyrośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z kawałka wiktów.

Korzystając z taką okoliczność, możemy spośród niej zaprojektować rzadkie odmiany ogrodzenia. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie pozyska rzadki charakter a także będzie się polecać spośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na polach i mokrych łąkach wierzby już jakiś czas temu zagościły w krajowych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez urodę i wiosenne kociaczki. Nie są ambarasujące, reflektują tylko mrowie nawodnienia i nieco słońca. Dogodzą się bez mała każdą ziemią.


Malutko roślin zdoła też równie ekspresowo aktywizować stracone pędy i gałęzie. Wierzby ogromnie bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty czy też nawet złapany patyk zanurzony w dżdżystej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i podaruje zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby spośród wierzb tworzyć zaplatane przęsła w płocie czy płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne pożądane byłoby mieć tak ekscentryczne płot. Najlepiej do wybudowania takiego płotu zastosować poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę zbiorowych własności:

dostarczają proste, długie oraz wybitnie sprężyste pędy – z powodu tego można bez trudności nadawać kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy zakupić zdatne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, zoczenie ich w wymogach oczywistych jest mozolne, albowiem dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują wybitnie długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać parę latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot przesiejmy najsampierw położenie w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane oraz w żadnym razie .Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko narastających roślin. Przedtem trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, by się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się zagęszczają, wskutek tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa poprzewracamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki rzadko przekraczają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu gałązek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s