Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa ogród, osłania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, i wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych kątów? Powinniśmy też uradzić, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa lub krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje osąd, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy zdobędą pożądaną wysokość docinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety z Winylu selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają uniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najporządniej sprawdzają się odporne na przymrozki buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, na skutek tego otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za ramę rabat tudzież ścieżek, izolują od siebie poszczególne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać dość spore żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, możemy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo podejście zdaje odpowiednio egzamin również w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te rodzaje wolno również strzyc, niemniej jednak wtedy o wiele lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztachety z PCV z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Więc, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niski (do 60-80cm), by wolno go było okryć na zimę agrowłókniną oraz bez trudu wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać zwłaszcza ozdobny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety Winylowe strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą linką „dachu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić wiele czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s